Arama
  ara
 
 

 
Türk Psikiyatri Dizini » Ana Sayfa » Dizin Hakkında

 

Dizin Hakkında

Türk Psikiyatri Dizini (Eski adıyla Çukurova Psikiyatri Dizini) 2000 yılından itibaren üzerinde amatörce uğraşılan bir dizindir. Projede ilk amaç 2000 yılı itibariyle yayınlanan Türkçe Psikiyatri Dergilerinin içeriklerini internet ortamına aktarmak, böylece psikiyatristler veya ilgili bilimlerde çalışanları Türkçe psikiyatri dergilerinde neler yayınlandığı konusunda haberdar etmekti. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalının resmi web sayfasında oluşturulan bu dizin, çok tanıtılmadığı için daha çok bu konularla ilgilenen, çalışmaları için arama yapan bazı araştırmacılar tarafından tanındı, kullanıldı.

Projeyi biraz daha profesyonel hale getirmek ve tanınılırlığını artırmak için 2005 yılı içerisinde  bu arayüz ve veri tabanı hazırlandı.  Projenin başlangıcında  ulaşılabilen dergilerin tümünün içeriğini, makalelerin yaklaşık %60'ının özetini ve %25'inin tam metin linkini bu web sayfası aracılığıyla psikiyatristlere ve diğer tüm ilgililere ulaştırılması hedefi konmuştur. Şu anda, Türk Psikiyatri Dizini projesinde başlangıçtaki düşünülen hedeflerine ulaşılmıştır. Sitemiz,  birçok ulusal dergimizde yayınlanan makaleler ve tam metinleri için bir yansı sayfası görevi görmektedir. Dizin sürekli olarak güncellenmekte, elimize ulaşan yeni dergi sayılarının içerikleri sürekli olarak eklenerek,  psikiyatristler için önemli bir online başvuru kaynağı olma özelliği taşımaktadır. 

Bu dizin Temmuz 2010 itibariyle Türkiye Psikiyatri Derneği ve Türkiye Psikiyatri Derneği Türk Psikiyatri Dizini Bilimsel Çalışma Biriminin bilimsel desteği ile yürütülmektedir.

Bu çalışmaya ilgi göstererek  katkı sağlamış olan herkese teşekkür ederim.

Prof. Dr. Lut Tamam

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Psikiyatri Anabilim Dalı

Öğretim Üyesi

 

Türkiye Psikiyatri Derneği Türk Psikiyatri Dizini Bilimsel Çalışma Birimi Üyeleri (Eylül 2011)

Prof. Dr. Lut Tamam (Koordinatör)  (Adana)

Doç. Dr. Murat Gülsün (Isparta)

Doç. Dr. Cengiz Akkaya  (Bursa)

Doç. Dr. Hüseyin Güleç (İzmir)

Doç. Dr. E. Cüneyt Evren ( İstanbul)

Doç. Dr. M. Çağdaş Eker (İzmir)

Yrd. Doç. Dr. Bilge Burçak Annagür (Konya)

Yrd. Doç. Dr. F. Özlem Orhan (K.Maraş)

Yrd. Doç. Dr. Gonca Karakuş (Adana)

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selvi (Van)

Uz. Dr. Mehmet Yumru (Antalya)

Dr. Mustafa Özköse (Samsun)

Dr. Gülnihal Gökçe Şimşek (İstanbul)

 

 

 

Son Güncelleştirme Tarihi: 01.04.2012
© 2000-2012, TPD Türk Psikiyatri Dizini BÇB